Hurdacıyı Hemen Ara 0505 004 07 02
info@gebzehurdaci.com 0505 004 07 02

Trafo Hurdası – Trafo Geri Dönüşüm

trafo geri dönüşüm

Trafo Nedir, Ne İşe Yarar?

Paragrafımıza başlamadan önce bizim bir trafo imalat, üretim, bakım, onarım, alım-satım yaptığımızı bilmenizi isteriz. Trafo geri dönüşüm, trafo hurdası ve hurda trafo fiyatları hakkında genel bilgilere ulaşabilirsiniz. 2. El trafo alım satımı yanı sıra trafo takası da gerçekleştirmekteyiz. Dilerseniz detaylara geçelim.

Adı trafo olarak kısaltılmış olsa da transformatör olarak isimlendirilmektedir. Görevi ise iki veya ikiden fazla devre arasında elektrik enerjisi aktarımını yapmasıdır. İki farklı elektrik akımının olduğunu düşündüğümüz zaman DC ve AC olarak biliyoruz. Ancak trafolar Doğru Akım ( DC ) devreleri için kullanılmaktadır. Bir diğer adıyla da dağıtım trafosu olarak bilinmektedir. Gerilimi ve akımı istenilen değere getirmek için yönlendirilebilirken frekans değerleri hiçbir zaman değiştirmek için kullanılamaz. Kısaca elektrik devresine gelen gerilimi veya akımı düşürmek, yükseltmek için uygulanmaktadır.

Elektromanyetik indüksiyon yöntemiyle devreler arası akım kontrolünü sağlamak amacıyla üretilen ve kullanılan transformatörler elektriğin elde edildiği yerden daha uzak alanlara güç kaybı olmadan doğru orantılı bir şekilde iletilmesi görevini üstlenmektedir. Gerilimi yükseltmesi ve akımı düşürmesi nedeniyle elektrik gücü kaybının önüne geçer.

Transformatör denildiği zaman aklınıza ilk gelecek olan süreç kesinlikle elektrik dağıtımı olmalıdır. Çalışma prensibini ele aldığımız zaman oldukça karışık bir sistemle çalışıyor olsa da kısaca elektrik enerjisini bir iletkenden diğer iletkene manyetik akı sayesinde iletilmesini sağlamasıdır. Nüve ve bobinlerden oluşan materyal aksamının çalışma mantığı ise nüve içerisinde bobinler bulunmaktadır. Bu nüve içerisindeki bobinlerden herhangi birisine elektrik enerjisi geldiği zaman nüve üzerinde bir manyetik akı oluşur. Elde edilen akının yönü ve şiddeti sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Mevcut aksam içerisinde çıkış bobini olmazsa olmazlardan birisidir. Oluşan akı çıkış bobini sayesinde gerilim indüklemesi oluşturur.  Kısaca iki bobin arasına uygulanan gerilim manyetik bir alan oluşumunu sağlar. Bu sayede de çıkış bobinine enerji aktarımı sağlanmış olur.

Transformatörlerin İç Aksamı Nasıldır?

Yukarıdaki paragrafımızda nüve ve bobinlerden oluştuğuna değinmiştik. Trafolar yağlı tip trafo ve kuru tip trafo olarak ikiye ayrılır. Yağlı tip trafoların iç aksamında trafo yağı, bakır bobinler veya alüminyum bobinler bulunur. Dış yüzeyinde ise bara olarak adlandırılan lama bakırlar bulunmaktadır. Kuru tip trafolarda ise bakır bobin veya alüminyum bobin haricinde nüve sac kullanılmaktadır.

Trafonun Bakır veya Alüminyum Sargı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Özellikle geri dönüşüm veya hurdacılık ile uğraşan kişilerin cevap aradığı sorulardan birisi de tam olarak bir trafonun bakır mı veya alüminyum mu olduğunu nasıl anlarım olmaktadır. Her ne kadar trafo üretimi yapan firmalar trafoların üzerine ‘’ tabela veya etiket ‘’ olarak bir levha üzerine bilgilerini yazıyor olsa da bu bilgi levhasının üzerinde alüminyum veya bakır olduğuna dair herhangi bir bilgiye yer vermezler. Firmaların arızalı veya bozuk olan trafoyu geri dönüşüm firmasına satmak istedikleri zaman geri dönüşüm firması yetkilisinin içinde bakır mı var, yoksa alüminyum mu var sorusuna net bir cevap bulamaması üzerine ne kadar fiyat vereceğine pek karar veremez.  Trafonun bilgilerinin olduğu levha üzerinde belli edilen markasına, modeline, kaç yılında üretildiğine bakarak az çok iç aksamının bakır mı, yoksa alüminyum mu olduğunu anlamak mümkün olabilmektedir.

Bakır Sargı Trafo Geri Dönüşümü ve Fiyatları

Ele aldığımız konu tamamıyla geri dönüşüm ve hurdacı sektöründeki kişileri veya bu kişilerle iletişim halinde olan firma sahiplerini ilgilendiren içerikten ibaret olacağının altını çizmek isteriz. Başlığımızın ana konusu bu nedenle trafo hurdası olarak belirlenmiştir. Trafo satmak isteyen ile almak isteyen kişilerin arasında doğru bir ticaret faaliyeti geliştirmek adına ele aldığımız bu yazımızda bakır sargı trafo fiyatının alüminyum sargı trafodan daha üst rakamlara satılacağını söylemek mümkündür.  Arızalı bir bakır sargı trafonun onarılma maliyeti oldukça yüksektir. Hurdacı veya trafo tamir, onarım, bakımı yapan firmalar için de bir o adar maliyetli olacaktır. Bu nedenle de herhangi bir firmadan satın alınmış olan trafo hurdası içerisindeki yağ, bakır ve nüve saclarının birbirinden ayrıştırılması ve ham madde olarak kullanılması en mantıklı çözümdür. Örneğin; 1600 KVA değerinde bir trafonun herhangi bir arızası nedeniyle hurdacıya satılması durumunda hurdacı gerekli söküm işlemlerinin ardından yağını, bakırını ve saclarını ayırarak satma işlemini gerçekleştirir.  Bakır metal ile elde edilmiş bir transformatör alüminyum metaline göre fiyat açısından oldukça yüksektir. Trafo geri dönüşüm konusuna değindiğimiz zaman kilo bazında fiyatlandırma gerçekleştirilmektedir.

Alüminyum Sargı Trafo Geri Dönüşümü ve Fiyatları

Bakır sargı trafolar özellikle birkaç yıl öncesine kadar revaçta olan, en çok satılan tabiri caiz ise genel olarak trafolar bakır malzeme ile elde edilirdi. Yani bobinler bakır malzemeden yapılırdı. Fakat yenilerde veya içinde bulunduğumuz bu yıllarda trafoların daha düşük maliyetli olması için hem müşterilerin, hem de trafo imalatı yapan firmaların maddi gücünü daha orantılı seviyelerde tutması adına alüminyum metal kullanılarak elde edilmektedir. Her iki malzemeden üretilen transformatörler ile aynı çalışma ortamlarını sağlamak mümkündür. Daha az maliyet için günümüzde alüminyum sargı trafolar tercih edilmektedir. Alüminyum sargı trafo fiyatı, bakır sargı trafo fiyatına göre geri dönüşüm firmaları tarafından daha uygun fiyata satın alınmaktadır.

Arızalı Bir Trafoyu Tamir Ettirmek Mümkün mü?

Transformatörler yüksek gerilime maruz kaldığında veya herhangi bir nedenle arızalanabilmektedir. Genelde trafo patladı veya trafo yandı olarak telaffuz edilmektedir. Arızalı bir trafonun yeniden bakımı, onarımı ise oldukça yüksek bir maliyet gerektirmektedir. Bu nedenle yenisinin alınması müşteriler tarafından tercih edilenler arasındadır. Trafonun nasıl bir arızaya sahip olduğu, ne kadar maliyeti çıkacağını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Arızalı, Bozuk, Yanık veya Patlak Trafoyu Kime Satabilirsiniz?

Bu konuyla ilgili olarak internetten araştırma yapan firmalar veya kişiler aslında oldukça şanslıdırlar. Günümüzde birçok firma arızalı trafolarını trafo geri dönüşüm adı altında hurdacılara satmaktadırlar. Hurdacılar ise oldukça düşük fiyatlara bu trafoları satın alarak gerekli söküm işlemlerini tesislerinde yaparak satarlar ve çok güzel bir kazanç elde ederler. Bu durum tamamen internetten araştırma yapmadıkları için ellerindeki hurda trafo düşük fiyata satılmış olur. Ancak arızalı, bozuk, patlak veya yanmış olan bir trafonuz varsa ve bizimle iletişime geçerseniz bir hurdacının size vereceği fiyat teklifinin belki de iki katına satacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Mesela, 1000 KVA değerinde bir trafonuzu satmak istediğinizde geri dönüşüm firması size 5 bin Türk Lirası veriyorken siz bu trafonuzu şu anki şartlara göre 15 Bin ile 20 Bin Türk Lirası arasında bir fiyata bizlere satabilirsiniz.

Hangi Bölgelerden Hurda Trafo Alımı Yapıyoruz?

Bilindiği üzere ülkemizde 81 tane il vardır. Firmamızın merkezi Ankara’dır ve birçok ilde bayilerimiz mevcuttur. Bayilerimizin olmadığı illerden de trafo hurdası alımı yapıyoruz. Özetle, Türkiye’nin her ilinden, her ilçesinden alımı gerçekleştiriyoruz.

Sizden Alacağımız Trafoya Nasıl ve Neye Göre Fiyat Veriyoruz?

Trafonun markasına, değerine, üretim yılına göre alüminyum veya bakır mı olduğuna bakıyoruz ve hurda trafo fiyatı bu verilere göre kilo bazında sizlere teklif olarak verilmektedir.

Trafoyu Yerinden Nasıl Alıyoruz?

Satmak istediğiniz trafonun birkaç adet resmini veya fotoğrafını bize iletmeniz durumunda fiyatlandırma yapıyoruz. Özellikle trafonun bilgilerinin olduğu levhanın bizlere iletilmesi hem sizin, hem de bizim işimizi kolaylaştırmaktadır. Merkezimize veya bayilerimize uzak olsanız bile trafonun alınması için anlaştıysak eğer nakliye aracı yönlendiriyoruz ve nakliyeye yüklenme esnasında size verilen fiyat teklifi tarafımıza iletmiş olduğunuz banka hesap numaralarına EFT veya Havale ile transfer edilmektedir.  Kısaca bizimle telefonda görüşerek de satış gerçekleştirebilirsiniz.

Yükleme, Nakliye Masrafları Kim Ait Olur?

Hurda trafo için veya ikinci el trafo satmak istediğiniz zaman bizden fiyat almanız durumunda sizlere tüm işçilik, nakliye ve yükleme gibi masraflar bize ait olacak şekilde fiyatlandırma yapmaktayız. Özetle, trafo alımı için hangi şehirde olursanız olun tüm masraflar tarafımıza aittir.

Daha Önce Satın Aldığımız Trafo Görselleri Galeri

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Mesaj Gönder
Call Now ButtonHurdacıyı Ara